„Książka nas uczy, książka cieszy,
Czasem zadziwi nas niemało.
Albo po prostu tak rozśmieszy
Jakby się dobry żart słyszało.
Książka też mądrze nam doradza
Różne wskazówki, wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza,
Dalekie z nami zwiedza kraje …”
Hanna Ochocka
Szanowni Państwo w dobie wszechobecnego Internetu i zamiłowania do wirtualnego świata warto przypomnieć o wartości czytelnictwa i wspólnego poznawania literatury w formie tradycyjnej.
Książki rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, zainteresowania, wpływają znacząco na poprawę ich umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych. Dzieci mogą poznać wielu nowych bohaterów i ich zaskakujące przygody, przenieść się w świat marzeń i fantazji, podróżować w czasie razem z ulubionym bohaterem.
Wspólne czytanie bardzo zbliża, jest czasem, który spędzamy tylko z naszym dzieckiem i to jemu wtedy poświęcamy swoją uwagę. Książki i przygody bohaterów, dają mnóstwo tematów do wspólnych rozmów, do rozważań kto postąpił dobrze, a kto źle, jak powinien bohater postąpić w danej sytuacji. Literatura często opisuje sytuacje, które możemy przenieść na nasze życie codzienne. Książki budują wrażliwość i empatię, czyli umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka. Zapewniają emocjonalny rozwój dziecka, uczą myślenia, rozwijają pamięć i wyobraźnię. Pomagają poszerzyć wiedzę, uczą wartości moralnych. Czytanie rozbudza ciekawość świata i jest dobrym sposobem na nudę. Chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Doceniając te wartości literatury zachęcajcie dzieci do czytania, do odwiedzania biblioteki oraz czytajcie razem ze swoimi dziećmi.
Pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości.
Nauczyciele bibliotekarze